تاریخ ارسال:چ, 1395/10/22 - 21:22 شناسه: 1127

فضائل حضرت فاطمه زهرا (س) در روایات اهل سنت

حضرت زهرا سلام الله علیها
خداوند بزرگ و سبحان در قرآن مجید , اهل بیت پیامبر(ص ) را مطهر خوانده است : انما یریدالله لیذهب عنک الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا(1 ) « خداوند می خواهد که پلیدی و گناه را از شما اهل بیت دور کند و کاملا شما را پاک سازد. » مراد از اهل بیت که در این آیه...

فضائل حضرت فاطمه زهرا (س) در روایات اهل سنت

درباره فضایل و عظمت بزرگ بانوی اسلام و یگانه دختر باقی مانده از رسول خاتم (ص ) حضرت صدیقه اطهر فاطمه زهرا(س ) چه در منابع شیعی و چه در منابع اهل سنت به فراوانی سخن گفته شده است . به قدری فضایل آن حضرت زیاد است که جای کوچکترین تردید و یا انکاری وجود ندارد. به ذکر برخی از فضایل بی شمار آن حضرت که در منابع اهل سنت موجود است اشاره می کنیم .

آیه تطهیر و حدیث کسا

خداوند بزرگ و سبحان در قرآن مجید , اهل بیت پیامبر(ص ) را مطهر خوانده است : انما یریدالله لیذهب عنک الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا(1 ) « خداوند می خواهد که پلیدی و گناه را از شما اهل بیت دور کند و کاملا شما را پاک سازد. » مراد از اهل بیت که در این آیه ذکر شده است چه کسانی هستند پاسخ این پرسش را در روایات اهل سنت می جوییم . واقدی در کتاب اسباب التزیل می نویسد که آیه تطهیر درباره پنج نفر نازل شد. این پنج نفر عبارتند از : پیامبراسلام (ص ) , علی (ع ) , فاطمه (س ) حسن (ع ) وحسین (ع )(2 )

ابن حجر در کتاب الاصابه فی تمییزالصحابه می نویسد : ام سلمه گفت : در خانه من این آیه تطهیر نازل شد. رسول خدا(ص ) فاطمه , علی , حسن وحسین (علیهم السلام ) در این خانه بودند. پیامبر(ص ) فرمود : هولا اهل بیتی , این عده اهل بیت من هستند.

حاکم حسکانی در کتاب شواهد التزیل لقواعد التفصیل می نویسد : وقتی که آیه وامر اهلک بالصلاه واصطبر علیها(3 ) نازل شد , پیامبر اسلام (ص ) در هر نمازی می آمد در جلوی درب خانه علی (ع ) و فاطمه (س ) و می فرمود : الصلاه رحمکم الله انما یریدالله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت ... (4 )

ابن عساکر , در کتاب تاریخ دمشق در ترجمه امیرالمومنین علی (ع ) از ابی سعید خدری می نویسد : پیامبر(ص ) بعد از نزول آیه و امرا اهلک بالصلاه واصطبر علیها به مدت هشت ماه در هنگام نماز صبح می آمد در جلوی درب خانه علی (ع ) و حضرت زهرا(س ) و می گفت : الصلاه رحمکم الله انما یریدالله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت ویطهرکم تطهیرا(5 ) .

لخمی طبرانی در المعجم الکبیر آورده است : زینب بنت ام سلمه می گوید که رسول خدا(ص ) در نزد ام سلمه بود که حسن , حسین و فاطمه ـ علیهم السلام ـ بر حضرت وارد شدند. حسن در یک سو و حسین در سوی دیگر پیامبر(ص ) نشستند و حضرت زهرا(س ) نیز در میان این دو قرار گرفت . سپس پیامبر(ص ) فرمود : رحمه الله وبرکاته علیکم اهل البیت انه حمید مجید . (6 )

حاکم نیشابوری در کتاب « مستدرک الصحیحین » , ترمذی در کتاب « سنن » و احمد بن حنبل در کتاب « مسند » می نویسد : پیامبر(ص ) درب خانه حضرت زهرا(س ) می رفت و می فرمود : الصلاه یا اهل البیت . انما یریدالله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت ویطهرکم تطهیرا(7 )

شمس الدین ذهبی در کتاب سیر اعلام النبلا می نویسد : و صح ان النبی (ص ) جلل فاطمه وزوجها و ابنیها لکسا و قال اللهم اهل بیتی اللهم فاذهب عنهم الرجس و طهرهم تطهیرا , درست است این خبر که پیامبر(ص ) فاطمه (س ) و دو فرزندش را در کسایی جمع کرد و گفت خداوندا اینها اهل بیت من هستند و رجس و پلیدی را از این عده به دور کن و اینها را پاکیزه گردان . (8 )

آیه مباهله

ابن سعد در کتاب طبقات الکبری در ترجمه الحسین (ع ) می نویسد : در جریان مباهله با علمای نجران پیامبر(ص ) دست فاطمه , حسن و حسین علیهم السلام را گرفت و گفت اینها فرزندان من هستند . (9 )

حاکم نیشابوری در کتاب مستدرک الصحیحین می نویسد : وقتی که آیه مباهله نازل شد پیامبر(ص ) علی , فاطمه , حسن و حسین ـ علیهم السلام ـ را خواند و گفت : (اللهم هولا اهلی , بارخدایا اینها اهل من هستند) . (10 )

ازدواج علی (ع ) و فاطمه (س)

بنا به نوشته بزرگان اهل سنت و جماعت , خلیفه اول برای خواستگاری حضرت زهرا(س ) به نزد پیامبر(ص ) رفت و پیشنهاد خویش را بیان نمود. رسول خدا(ص ) فرمود : انتظر بهاالقضا , من در امر ازدواج فاطمه (س ) منتظر فرمان خداوند هستم , خلیفه اول این پاسخ را پاسخ منفی تلقی نمود. خلیفه دوم نیز به دیگر بار و به همین منظور به نزد رسول خدا(ص ) رفت و مانند خلیفه اول پاسخ منفی شنید. سپس خانواده علی (ع ) به آن حضرت پیشنهاد کردند که برای خواستگاری فاطمه (س ) به نزد رسول خدا(ص ) برود. حضرت رفت و پیشنهادش مورد موافقت قرار گرفت . (11 )

ابن عباس گفت : در هنگام ازدواج فاطمه (سلام الله علیها) با علی (ع ) , پیامبر(ص ) در جلوی فاطمه (س ) و جبرئیل در سمت راست و مکائیل در سمت چپ و هفتاد هزار فرشته در پشت سر حضرت زهرا حرکت می کردند و این خیل ملایک تا طلوع فجر به تسبیح و تقدیس خداوند مشغول بودند . (12 )

فاطمه (س ) محبوب ترین زنان در نزد رسول خدا(ص ) است . حاکم نیشابوری در کتاب المستدرک آورده است : کان رسول الله (ص ) اذا رجع من غزاه او سفراتی المسجد فصلی فیه رکعتین ثم ثنی بفاطمه ثم یاتی ازواجه , رسول خدا(ص ) وقتی که از جنگی و یا از سفری برمی گشت به مسجد می رفت و دو رکعت نماز می خواند , سپس به نزد دخترش فاطمه می رفت و به او ثنا می گفت و سپس به نزد زنانش می رفت . (13 )

ابن حجر در کتاب استیعاب از عایشه همسر پیامبر روایت کرده است که از او پرسیدند که ای الناس احب الی رسول الله (ص ) چه کسی در نزد پیامبر(ص ) محبوبتر است وی در پاسخ گفت از میان زنان فاطمه (س ) و از میان مردان علی (ع ) در نزد رسول خدا محبوبترند . (14 )

غضب فاطمه (س ) غضب خداست

حاکم نیشابوری می نویسد که پیامبر به دخترش فاطمه (س) فرمود : ان الله یغضب لغضبک و یرضی لرضاک, خداوند با غضب تو غضبناک می شود و با رضایت تو خشنود می گردد . (15)

خانه فاطمه

حاکم حسکانی حنفی در کتاب شواهدالتنزیل می نویسد : پیامبر(ص ) آیه فی بیوت اذن الله ان ترفع و یذکر(16 ) را قرائت کرد و گفت این بیوت پیامبر(ص ) است . از آن حضرت پرسیده شد که آیا بیت علی (ع ) و فاطمه (س ) نیز همین بیوت است , حضرت فرمود بیت علی (ع ) و فاطمه (س ) از بافضیلت ترین آن است . (17 )

و نیز در روایتی دیگر آورده است : پیامبر(ص ) بعد از خواندن این آیه یکی از وی پرسید : یا رسول الله مراد از این بیوت در این آیه چه خانه هایی است حضرت فرمود خانه های انبیاست . ابوبکر پرسید یا رسول الله , خانه علی و فاطمه هم از این خانه هاست حضرت فرمود : بله از بافضیلت ترین آن است (18 )

فاطمه (س ) در بهشت با رسول خداست

محب الطبری در کتاب الریاض النضره نقل می کند که در درجه رسول خدا(ص ) حضرت زهرا(س ) در بهشت است . (19 ) حاکم نیشابوری می نویسد : علی , فاطمه , حسن و حسین ـ علیهم السلام ـ اولین کسانی هستند که در بهشت وارد می شوند . (20 )

عظمت حضرت زهرا(س ) در محشر

حاکم درباره عظمت حضرت زهرا(س ) نقل می کند که در روز قیامت منادی ندا می دهد که ای اهل محشر چشمانتان را ببندید که فاطمه زهرا(س ) دختر رسول خدا(ص ) وارد می شود . (21 )

فاطمه (س ) حورا است

خطیب بغدادی می نویسد که رسول خدا (ص ) فرمود : فاطمه حورا انسیه کلمااشتقت الی الجنه قبلتها , فاطمه حوریه ای است در صورت انسانی , هر گاه من مشتاق بهشت می شوم او را می بوسم . (22 ) ابن حجر در کتابش از پیامبر(ص ) نقل می کند که آن حضرت فرمود : ابنتی فاطمه حوراآدمیه , دخترم فاطمه حوریه ای است در شکل آدمیان . (23 )

فاطمه بهترین زنان است

خطیب بغدادی در تاریخ بغداد می نویسد : خیررجالکم علی بن ابی طالب و خیرنسائکم فاطمه بنت محمد(ص ) فرمود : بهترین مردان شما علی بن ابی طالب و بهترین زنان شما فاطمه دختر محمد(ص ) است . (24 )

فاطمه (س ) پاره تن رسول خدا است

بخاری نقل می کند که پیامبر اسلام (ص ) فرمود : فاطمه بضعه منی فمن اغضبها اغضبنی , فاطمه پاره تن من است پس هرکه او را غضبناک کند مرا به غضب درآورده است . (25 )

دوستی و دشمنی با فاطمه (س ) دوستی و دشمنی با پیامبر(ص ) است

بسیاری از بزرگان اهل سنت نوشته اند که پیامبر اسلام (ص ) به علی (ع ) , فاطمه (س ) , حسن (ع ) و حسین (ع ) نگاه کرد و فرمود : انا حرب لمن حاربکم و سلم لمن سالمکم , من با دشمنان شما دشمن و با دوستان شما دوستم . (26)

فاطمه (س ) سیده زنان است

 ابن سعد , بخاری , ذهبی و حاکم نیشابوری نوشته اند که عایشه همسرپیامبر می گوید که حضرت زهرا (س ) در هنگام رحلت پیامبر(ص ) پیش آن حضرت رفت و پیامبر(ص ) به وی چیزی گفت و فاطمه (س ) گریان شد و سپس چیزی به وی فرمود و حضرت زهرا(س ) خندان شد. عایشه می گوید از سر این کار از وی جویا شدم . فاطمه (س ) در این هنگام به عایشه گفت من سر رسول خدا(ص ) را فاش نمی کنم . می گوید : بعد از رحلت رسول خدا(ص ) به دیگر بار از او پرسیدم , فاطمه (س ) در پاسخ گفت که پیامبر(ص ) فرمود : همانا جبرئیل هر سال یک بار نازل می شد تا قرآن را بر من عرضه بدارد ولی امسال دوبار نازل شده است . این دلیل بر این امر است که مرگم نزدیک است . من از این سخن گریستم . حضرت فرمود چرا گریه می کنی اما ترضین ان تکون سید ه نسا هذه الامه , او نسا العالمین , آیا راضی نیستی که سیده زنان این امت یا سیده زنان جهانیان باشی (27 )

ابن سعد نظیر همین روایت رااز ام سلمه نقل کرده است (28 )

احمدبن حنیل از ابوسعید خذری نقل می کند که پیامبر(ص ) فرمود : حسن و حسین سرور جوانان اهل بهشتند و فاطمه سرور زنان اهل بهشت است . (29 )

عبسی کوفی می نویسد : پیامبر (ص ) فرمود : فرشته ای از جانب پروردگار بر من نازل شد و خبر داد که فاطمه سیده زنان اهل بهشت است . (30 )

و در نقلی دیگر آمده است که آن حضرت فرمود : فاطمه سیده زنان اهل جهانیان است . (31 )

و نیز بخاری نقل کرده است که پیامبر(ص ) فرمود : فاطمه سیده زنان اهل بهشت است . (32 )

حذیفه می گوید : پیامبر فرمود : ملکی از آسمان نازل شد و از خداوند عالم این پیام را رساند که فاطمه سیده زنان اهل بهشت است . ذهبی در ذیل مستدرک حاکم وقتی که به این روایت می رسد , می گوید این روایت صحیح است . (33 )

منابع :

1 ـ سوره احزاب , آیه 33

 2 ـ اعیان الشیعه 1 , ص 308

 3 ـ همان 3 ـ طه , 132

4 ـ شواهد التنزیل لقواعد التفضیل 1 , ص 497 خ 526

5 ـ ابن عساکر , تاریخ دمشق , ترجمه الامام علی (ع ) ص 89 خ 315

 6 ـ المعجم الکبیر24 , ص 282 , 281 خ 713

 7 ـ مستدرک الصحیحین 3 , ص 158 , سنن ترمذی خ 3206 , مسنداحمد 3 ص 259

 8 ـ سیراعلام النبلا 2 ص 122

9 ـ طبقات الکبری , ابن سعد , ترجمه الحسین , موسسه آل البیت , ص 139 و 140

10 ـ مستدرک الصحیحین 3 , ص 150

11 ـ ابن سعد , طبقات الکبری 8 ص 19 و 20

 12 ـ تاریخ بغداد 5 , ص 7

13 ـ اعیان الشیعه 1 , ص 307

14 ـ همان ص 308

15 ـ مستدرک الصحیحین 3 , ص 154

16 ـ سوره نور آیه 36

17 ـ شواهدالتنزیل لقواعد التفضیل ج 1 ص 532 ج 566

18 ـ همان ص 533 خ 567 و نیز ص 534 خ 568

19 ـ الریاض النضره 2 ص 208

20 ـ مستدرک 3 ص 151

 21 ـ همان ص 153

 22 ـ تاریخ بغداد 5 ص 86

 23 ـ صواعق المحرقه , ص 96

 24 ـ تاریخ بغداد 3 ص 392

 25 ـ صحیح بخاری 5 , ص 92 و 105 المنصف فی الاحادیث و الاثار , عبسی کوفی ج 7 ص 512

 26 ـ مسنداحمد 2 ص 242 مستدرک حاکم 3 ص 149 , ترمذی خ 3870 , المصنف فی الاحادیث 7 ص 512

 27 ـ طبقات 8 , ص 248 ـ 247 , صحیح بخاری 5 , ص 55 ـ 54 مستدرک 3 ص 156

 28 ـ طبقات همان ص 248

 29 ـ مسنداحمد 3 , ص 473 خ 11224

 30 ـ المصنف 8 ص 527

 31 ـ همان

32 ـ بخاری 5 ص 92

 33 ـ مستدرک 3 , ص 151 در منابع اهل سنت به وضوح و به وفور درباره فضایل و مقام والای حضرت فاطمه زهرا(س ) در کلام و سخن و رفتار و سلوک پیامبر اکرم (ص ) روایت نقل شده است که از آن جمله موارد ذیل است : پیامبر(ص ) به دخترش فاطمه (س ) فرمود : خداوند با غضب تو غضبناک می شود و با رضایت تو خشنود می گردد فاطمه پاره تن من است , هرکس او را غضبناک کند , مرا به غضب آورده است . فاطمه , سیده زنان اهل بهشت است . فاطمه , سیده زنان اهل جهانیان است .

کلمات کلیدی: